Jak si vybrat správné kolo

 

Rozdělení kol podle způsobu využití:

 • Horská kola:
 • kola určena převážně do náročného terénu. Toto kolo vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na tomto kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určen převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii kola, pro jak náročný terén je určeno.
 • Krosová kola:
 • kola určená jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu ke přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.
 • Trekkingová kola:
 • tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Trekkingové kolo je vhodné díky svému vybavení jako dopravní prostředek. Trekkingové kolo lze získat doplněním krosového kola doplňky a příslušenstvím (blatníky, svítilny, nosič atd.)
 • Silniční kola:
 • tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu.
 • BMX a freestyle kola:
 • kola určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné se na těchto kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.
 • Speciální kolaDůležitá informace pro dámy:

Horská a krosová kola nabízí řada výrobců pro dámy ve dvou základních konstrukčních provedeních.

 • Původní klasické dámské provedení s nízko položenou horní rámovou trubkou
 • Nová sportovně laděná koncepce kola v pohledovém provedení jako kolo pánské, ale s geometrií rámové sestavy upravené pro dámy.

Obě varianty jsou pro přehlednost u konkrétních modelů označeny jako dámská.

 Po rozhodnutí, jaký typ kola bude dle mých představ nejvhodnější, je nutno řešit odpovídající velikost kola. S výjimkou kol typu BMX jsou všechny uvedené typy kol vyráběny v široké škále velikostí rámu, aby si každý mohl vybrat pro svoji výšku postavy odpovídající velikost. Optimální výška rámu je zásadní pro správnou polohu cyklisty na kole a její určení doporučujeme jednoznačně řešit až přímo na prodejně praktickým testováním na konkrétním modelu kola pod odborným vedením zkušeného personálu. Pro výběr výšky rámu kola je sice jako základní orientační údaj výška postavy cyklisty, ale zákazníci si často neuvědomují, že při stejné výšce postavy se mohou výrazně lišit v délce nohou, a tento parametr může definitivní stanovení výšky rámu významně ovlivnit. Při zkoušení kola na prodejně se současně dolaďují i další prvky pro optimální polohu jezdce na kole, tj. poloha sedla, délka a poloha představce, nastavení odpružené vidlice. Při Vaší návštěvě na naší prodejně se Vám budeme v těchto potřebných činnostech maximálně věnovat, aby Vám vybrané kolo „sedělo“ a jsme připraveni Vám doporučit nejvhodnější doplňky s bezplatnou montáží.Výběr kola pro děti:

Orientační doporučení velikosti kola dle výšky postavy
Výška postavy /cm/ velikost kol
80   - 110     12“
100 - 125     16“
115 - 135     20“
125 - 150     24“
U dětských kol velikosti 24“ je možno se rozhodovat mezi typem kola charakteru horského (silnější konstrukce, širší pláště) nebo krosového (lehčí konstrukce, užší pláště).